Yönetim Kurulu

Ayşegül Bensel

Yönetim Kurulu Başkanı

Consus Enerji’de Yönetim Kurulu Başkanı olan Ayşegül Bensel, Şirket’in ana ortağı Global Yatırım Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmekte olup, Global Yatırım Holding’in yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli iştiraklerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Başkan Vekilliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır. Aynı zamanda, Consus Enerji Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi’dir.
Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Bensel, kariyerine özel bir bankanın Hazine Bölümü’nde Müdür olarak başlamıştır. 1993’te Global Menkul Değerler A.Ş. bünyesine Araştırma Departmanı’nda Yardımcı Analist olarak katılan Ayşegül Bensel, 1998 yılında Araştırma Bölümü Direktör Yardımcılığı görevine ve akabinde Araştırma Bölümü Direktörlüğü’ne atanmıştır. 2003-2006 yılları arasında Global Hayat Sigorta A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Vekili, 2010-2019 yılları arasında da Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de, Genel Müdür olarak da görev yapmıştır. Bensel, Consus Enerji’nin bağlı ortaklıkları Doğal Enerji Hizm. San. ve Tic. A.Ş., Mavibayrak Enerji Üretimi A.Ş. ve Solis Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı; Tres Enerji Hizm. San. ve Tic. A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlerine devam etmektedir.

Serdar Kırmaz

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

1987 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Serdar Kırmaz Ankara’da kısa bir süre Oyak Genel Müdürlüğü’nde çalıştıktan sonra 1988 yılında katıldığı Coopers & Lybrand (daha sonra PWC)’de çeşitli görevlerde bulunmuş ve aynı kurumdan 1997 yılında Sorumlu Ortak olarak ayrılmıştır.
1997-1999 yılları arasında kendi danışmanlık firmasında çeşitli Türk şirketlerine hizmet veren Serdar Kırmaz, 1999-2005 yılları arasında STFA Holding A.Ş.’ de Mali İşlerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak, 2005-2007 yılları arasında Consus Enerji’nin ana ortağı Global Yatırım Holding A.Ş.’ de Finans Direktörü olarak görev almış, 2007-2010 yılları arasında Doğan Grubu’nda çalışmış ve 2010 yılında Global Yatırım Holding’e geri dönmüştür.
Kırmaz Global Yatırım Holding A.Ş. ve çeşitli iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta, Consus Enerji’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevine devam etmektedir. Serdar Kırmaz aynı zamanda Consus Enerji’de Riskin Erken Saptanması Komitesi üyesidir. Kırmaz Consus Enerji’nin bağlı ortaklıklarından Tenera Enerji Tic. A.Ş., Tres Enerji Hizm. San. ve Tic. A.Ş. ve Mavibayrak Doğu Enerji Üretim A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Başkanı, Doğal Enerji Hizm. San. ve Tic. A.Ş., Mavibayrak Enerji Üretim A.Ş., Ra Güneş Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş., Solis Enerji Üretim ve Tic. A.Ş. ve Edusa Atık Bertaraf ve Geri Kazanım Depolama San. Tic. A.Ş.’ de ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak çeşitli üst düzey görevleri yürütmektedir.

Feyzullah Tahsin Bensel

Yönetim Kurulu Üyesi

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olan F. Tahsin Bensel, University of Florida’da Endüstri Yüksek Mühendisliği tahsili görmüş, mezuniyetini müteakiben 1982-1991 yılları arasında Florida Atlantic University’ de öğretim üyeliği yapmış ve Güney Florida’da çeşitli şirketlere danışmanlık hizmeti vermiştir.
1991 sonunda Global Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin Genel Müdürü olarak katıldığı Global ailesinde günümüze kadar çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur.
Ayrıca, Global Portföy Yönetimi A.Ş.’ de Genel Müdür ve Actus Portföy Yönetimi A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmıştır. İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. ile Actus Portföy Yönetimi A.Ş.’ nin birleşmesi sonrasında da İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş’ nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir.
Halen; Global Liman İşletmeleri A.Ş., İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. ve Global Gemicilik ve Nakliyat Hizmetleri A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Başkanlığı ve The Yes Foundation Bahamas’ da Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.
Consus Enerji İşletmeciliği ve Hizmetleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olan Bensel, aynı zamanda Consus Enerji’nin bağlı ortaklıkları Mavibayrak Enerji Üretim A.Ş. ve Doğal Enerji Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Üyesi, Ra Güneş Enerjisi Üretim San. ve Tic. A.Ş. ve Edusa Atık Bertaraf Geri Kazanım ve Depolama San. ve Tic. A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Başkanı ve Tres Enerji Hiz. San. ve Tic. A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevlerine devam etmektedir. Bensel, Consus Enerji’de Riskin Erken Saptanması Komitesi Üyesi’dir.

Mehmet Ali Deniz

Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet Ali Deniz, Şirket’in ana ortağı Global Yatırım Holding A.Ş.’de 2014’ten bu yana Grup Strateji Direktörü olarak görev yapmakta ve Holding bünyesindeki şirketlerin global şirket birleşmeleri/devralmaları/ finansman/sermaye piyasaları aktivitelerini koordine etmektedir. Bu bağlamda Deniz, Global Ports Holding’in global büyüme aktivitelerinde önemli rol oynamıştır.
Mehmet Ali Deniz, bunun yanısıra, 2021 ve 2022’de gerçekleşen Naturelgaz San. ve Tic. A.Ş. ve Consus Enerji İşlet. ve Hizmet. A.Ş.’nin başarılı halka arzlarını da Global Yatırım Holding adına yürütmüştür. Deniz, halihazırda Global Grubu şirketlerinden Naturelgaz San. ve Tic. A.Ş., Naturelgaz Gaz İletim A.Ş., İstanbul Portföy A.Ş., GYH Danışmanlık ve Yönetim Hizmt. A.Ş., Global Ticari Emlak Yatırımları A.Ş. ve Catania Cruise Terminal S.r.l’de Yönetim Kurulu Üyesi, AD Port of Adria’da Yönetim Kurulu Başkanı ve GPH Kalundborg ApS ’de ise Yetkili Müdür olarak görev almaktadır.
2011-2014 arasında Soma Metalik Madenler A.Ş. CEO’luğu görevinde, Grubun Türkiye ve yurtdışındaki faal ve proje aşamasındaki metalik maden ve termik santral geliştirme yatırımlarından sorumlu olarak çalışan Deniz, 2009-2011 yılları arasında kurmuş olduğu RA Invest A.Ş. adlı şirketi aracılığıyla metalik madenler sektöründe projeler geliştirerek yatırımlar yapmıştır. Mehmet Ali Deniz, 2006 – 2009 yılları arasında Global Yatırım Holding İş Geliştirme Departmanı Başkanlığını yürütmüş ve bu görevinde enerji, liman işletmeciliği ve gayrimenkul sektörlerinde Holding’in gerçekleştirdiği şirket satın alma, ortaklık, şirket satışı ve proje finansmanı işlemlerini ekibiyle birlikte yönetmiştir. Grup bünyesine 1997’de Global Menkul Değerler A.Ş.’de Kurumsal Finansman Departmanı’nda analist olarak katılan Deniz, 2006’ya kadar Türkiye, Balkanlar ve Kuzey Afrika Bölgeleri’nde önemli halka arz ve şirket alım-satım-birleşme işlemlerinde görev almıştır.
Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1993 yılında mezun olan Mehmet Ali Deniz aynı üniversitede İşletme Yüksek Lisansı’nı tamamlamış; ayrıca Yale Üniversitesi’nin uzun süreli global liderlik programını bitirmiştir. Deniz, Endeavor Derneği üyesidir. Mehmet Ali Deniz, aynı zamanda Consus Enerji’de Riskin Erken Saptanması Komitesi üyesidir.

Ercan Nuri Ergül

Yönetim Kurulu Üyesi

Ercan Nuri Ergül, Consus Enerji Yönetim Kurulu Üyeliği görevine devam ederken, aynı zamanda Şirket’in Kurumsal Yönetim Komitesi’nde üye olarak görev almaktadır.
Ergül, Global Ports Holding Plc’de 2017 yılından itibaren Yönetim Kurulu Üyesidir ve aynı zamanda Global Yatırım Holding A.Ş.’nin çeşitli iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Ercan Nuri Ergül, Türkiye ve Balkanlar’da yatırımları olan bir özel sermaye fonunun ortağı ve yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Öncesinde Global Menkul Değerler’in yatırım bankacılığı faaliyetlerinde yönetici olarak çalışmış olan Ercan Nuri Ergül, kariyerine Citibank Türkiye’nin Kurumsal Bankacılık Departmanı’nda başlamıştır. Ercan Nuri Ergül lisans derecesini Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’nde tamamlamış sonrasında da ABD’de İşletme Yüksek Lisansı derecesini almıştır. Ergül, filo kiralama, paketleme ve bilişim teknolojileri sektörlerinde faaliyet gösteren dört şirketin yönetim kurullarında yer almaktadır. Ergül, Global Yatırım Holding’te Nisan 2017 – Nisan 2018 tarihleri arasında Yönetim Kurulu üyeliği ile Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanlığı ve Denetim Komitesi üyeliği görevlerini yerine getirmiştir. Ergül, Consus Enerji’nin bağlı ortaklıkları Mavibayrak Enerji Üretim A.Ş. ve Tenera Enerji Tic. A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi ve Mavibayrak Doğu Enerji Üretim A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görevlerine devam etmektedir.

Mustafa Karahan

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Consus Enerji’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev alan Mustafa Karahan aynı zamanda Şirket’in Denetim ve Kurumsal Yönetim Komitelerinin Başkanı ve Riskin Erken Saptanması Komitesi’nin ise üyesidir.
Karahan, 1985 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden lisans derecesini almıştır. Aynı yıl içerisinde Hitit Menkul Değerler’de çalışmaya başlamıştır.
Karahan, 1992-1994 yılları arasında Türk Eximbank Hazine ve Finansman Bölümü’nde çalışmıştır. 1994-1998 yılları arasında NY lnstitute of Technology (Old Westbury) Üniversitesi’nden MBA derecesi almıştır. Aynı dönemde, Merrill Lynch Private Clientele Group bünyesinde staj yapmış ve Broadway Inc.’de iki yıl süresince çalışmıştır.
1998 yılında Türkiye’ye dönen Karahan, Demirbank Hazine Departmanı’nda başladığı kariyerine, daha sonra bu bankanın HSBC tarafından satın alınması ile, HSBC bünyesinde 2004 yılına kadar devam etmiştir. Bu süre içerisinde Uluslararası Sermaye Piyasaları, Hazine Satış ve Türev Ürünler masalarında çalışmıştır.
2004 yılında Kazakistan’da Central Asian Financial Advisory Services’da (CAFAS) ortak ve yönetici olarak görev almış ve aynı zamanda Orta Asya bankalarının risklerinin ve performansı sorunlu borçlarının ticaretini yapmıştır. Kazakistan’da yaşadığı 2008 yılına kadar, ortak olduğu BFV şirketi kanalı ile BASF Central Asia Construction Chemicals lnc, BetonAta (Çiments Francais/ltalcimenti Group), Galatafilm gibi farklı şirketlerde yatırımcı, yönetici ya da danışman olarak görev almıştır. 2008 yılında yine yönetici ortak olarak EFT Türkiye’de başladığı görevini, şirketteki paylarını sattığı 2012 yılına kadar sürdürmüş ve bu süre zarfında EFT bünyesinde fiilen elektrik ticareti yapmıştır. 2009 yılında başlattığı girişim ile kurulan Enerji Ticareti Derneği’nde (ETD) kurucu ve iki dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. ETD bünyesinde Toptan Piyasalar, Organize Piyasalar ve Talep Tarafı Katılımı Çalışma Grupları Başkanlıklarını yürüten Karahan halen ETD Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Dragon Enerji Finansal Danışmanlık Hizmetleri Yöneticisi, Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı ve Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlerini sürdürmektedir. Mustafa Karahan, aynı zamanda Global Yatırım Holding A.Ş.’nin bağlı ortaklıkları Naturelgaz San. ve Tic. A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Straton Maden Yatırımları ve İşlet. A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.

Talip Selçuk Şaldırak

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Mayıs 2023 tarihinde toplanan Genel Kurulca, Consus Enerji Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilen,. Şaldırak 1979 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1986 yılına kadar mühendis olarak Türkiye Gemi Sanayii’nde çalıştı. 1986 yılında Yönetici Adayı olarak sonraki ismiyle Interbank’ta bankacılık kariyerine başladı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Interbank, Körfezbank ve Demirbank’ta Pazarlama Yetkilisi, Pazarlama Yönetmeni ve Şube Müdürü gibi görevlerde bulunduktan sonra 1997 yılında Demirbank’ın Romanya’da kurmayı hedeflediği iştirakinin kuruluşunu gerçekleştirmek için Romanya’ya atandı.
Demirbank Romanya SA ’nın kuruluşu sonrası, bu bankanın Kurucu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başladı.2001 yılında aynı bankanın İtalyan Unicredit Bankası tarafında satın alınmasından sonra da 2004 yılı sonuna kadar ilgili bankada-Unicredit Romania- Genel Müdürlük görevini sürdürdü. Daha sonra ilgili dönemde Romanya’nın en büyük yerel bankası olan Banca Tiriac ’da Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve başlayıp, bu bankanın Bank Credit Einstalt Romanya iştiraki ile birleşmesi sonunda, söz konusu bankadan ayrılarak 2007 yılında Hollanda’da bulunan DHB (Nederland) NV’de (Demir Halk Bank) başladığı Genel Müdürlük görevini 2010 yılı sonlarına kadar sürdürdü.
Romanya’ya gelişle başlayan süreçte mevcut ismi Unicredit Leasing olan şirketin Yönetim Kurulu Üyeliği, Demir Kazakistan Yönetim Kurulu Üyeliği, Makedonya’da kurulu ve Demir Halk Bank iştiraki olan IK Bank Makedonya (bugün Halk Bank Makedonya)’nın satın alınması sonrasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.
2011 yılından bu yana kendisinin de ortak olduğu Romanya’da faaliyet gösteren Access Financial Services SA adlı bir Banka dışı finans kuruluşunda (Non-Banking Financial Institution), yine ortağı bulunduğu bir danışmanlık şirketinde-Access Business Solutions Srl’de Yönetim Kurulu Üyesi ve de Ukrayna’da bulunan Credit West Bank adındaki ticari bankada Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Şaldırak aynı zamanda Consus Enerji’de Riskin Erken Saptanması Komitesi’nin Başkanı ve Kurumsal Yönetim ve Denetim Komitelerinin ise üyesidir.

Canan Çelik

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Canan Çelik, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü 1987 yılında bitirdi. Profesyonel kariyerine aynı yıl PricewaterhouseCoopers şirketinde bağımsız denetçi olarak başladı.

1990 yılı sonunda Finansal Kontrol ve İç Denetim alanlarından sorumlu Müdür Yardımcısı olarak katıldığı Borusan Grubu’nda yıllar içinde Borusan Holding Mali Kontrol ve Planlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, 2006’dan itibaren Holding’in Tepe Yöneticisi olarak Grup Kurumsal Fonksiyonlar Başkanı görevlerinde bulunmuştur. 2006-2018 yıllarında aynı zamanda Grubun halka açık şirketi Borusan Yatırım’ın Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür. Borusan Grubu bünyesinde yer alan şirketlerin kuruluş, satın alma, satış, birleştirme, halka açılma işlem ve aşamalarında kritik roller üstlenmiş, kriz yönetimi ve şirket dönüşüm projelerini yönetmiştir.

2013 yılında tüm Borusan Grubu’na yönelik ortak hizmetlerin ve uzmanlık servislerinin yönetiminden sorumlu olan Borusan Danışmanlık’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını ve Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreterliği görevlerini üstlenmiştir. Grubun Sürdürülebilirlik, Borusan Akademi ve Yalın 6 Sigma inisiyatiflerine, satınalma gibi ana fonksiyonların merkezileşmesine liderlik etmiştir. Ana görevlerinin yanı sıra çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Grup şirketleri Yönetim Kurullarında Başkan ve üye olarak görev almıştır. Çelik, halen Borusan Kocabıyık Vakfı Genel Sekreter’i ve Aile İşleri yönetiminden sorumlu Yeni Nesil şirketinin Genel Müdürüdür.

Kariyeri boyunca birçok dernek ve sivil toplum örgütlerinde de çeşitli görevler üstlenen Çelik, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği kurucularındandır. Çelik bir dönem Yönetim Kurulu Başkanlık görevini de yürüttüğü İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (“SKD”) çatısı altında Türkiye’de iklim değişikliği ile mücadele ve iş dünyasında sürdürülebilirlik konularında çeşitli çalışmalara öncülük etti. Halihazırda, Yuvam Dünya Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (Tüsev), ve Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Platformu’nun Yönetim Kurulu üyesidir. Ayrıca, kadının güçlenmesi, şiddetsiz toplum yaratma alanlarında aktif rol almaktadır.